Budoucnost genetiky je plná úžasných možností a výzev, a může přinést řadu pozitivních změn v oblasti zdraví, medicíny i vědy. Zřejmě nejsme příliš daleko od situace, kdy díky testu získáme kompletní informace z naší DNA, které budeme mít nahrané třeba na přenosném médiu. Díky možnosti rozkrýt genetický potenciál dostaneme nové perspektivy především v prevenci onemocnění. Bude pro nás mnohem snazší lépe porozumět našemu tělu, našim potřebám, predispozicím k různým chorobám hlavně identifikovat rizikové faktory.
Co všechno už umíme vyčíst z DNA?
Od roku 2003 umí vědci přečíst celou genetickou informaci čili lidský genom. "To ale neznamená, že mají všechny informace o všech jeho oblastech. Umí však najít některé úseky, které jsou nepochybně spjaty s konkrétní predispozicí, ať je to predispozice ke vzniku rakoviny, nebo například k intoleranci laktózy či tělesné dispozice, které určují, který sport někomu půjde a jak náchylní jsme při tomto sportu k úrazům," vysvětluje hlavní vědkyně Chromozoom Ing. et Ing. Barbora Procházková, Ph.D. Mohou také ukazovat, jak tělo umí zpracovat či hospodařit s vitaminy, nebo proč má tendenci více tloustnout.
Co bychom možná mohli z DNA přečíst v blízké budoucnosti?
Do budoucna bychom mohli očekávat, že každý, kdo si to bude přát, si bude moci nechat analyzovat vlastní genom. Pokud výsledek poté poskytne svému lékaři, dietologovi, fyzioterapeutovi nebo například korektivní dermatoložce, tak jim to umožní řešit naprosto individuálně léčbu, medikaci, výživu, trénink či rehabilitaci nebo péči o pleť. Jednoduše řečeno, další rozšíření DNA testování může vést k opravdové personalizaci péče, služeb a produktů v mnoha oblastech.
"Bylo by skvělé, kdyby si mohl nechat každý z nás zjistit svou genetickou informaci a vědět, s čím v životě může počítat, jak co nejlépe zacházet s tím, co je mu dáno-ať se to týče jídelníčku, pohybu, životního stylu, ale i třeba nasměrování ke studiu či budoucímu zaměstnání. Mohly by se podle toho vyrábět individuální léky, navrhovat postupy léčby a také nastavovat prevence," říká obchodní ředitel GHC Research Institute Petr Vavřina.
Strach z neznámého?
Proč se někteří lidé stále bojí inovací? Někdo má strach, že DNA odebraná z jeho ústní sliznice bude zneužita, a přitom si neuvědomuje, že svou DNA denně zanechává na mnoha místech, aniž by o tom věděl. Na skleničce, ze které pije, na nákupním vozíku nebo v tramvaji. Odemknutí a zpřístupnění vlastní DNA je pro mnoho lidí poměrně novou informací, o které se teprve začíná více mluvit. Je tedy velmi důležité šířit osvětu a vysvětlovat nové možnosti a výhody, které nám genetika může přinést.
Genetické pojmy
- Personalizovaná medicína: Léčba zaměřená na individuální genetické charakteristiky pacienta, což vede k efektivnějším a bezpečnějším léčebným postupům.
- Mikrobiom: Genetika spolu s dalšími faktory hraje významnou roli ve výzkumu interakcí mezi hostitelem a mikroorganismy v jeho těle. Hlubší porozumění těmto vztahům má potenciál přispět k řešení některých zdravotních problémů.
- Genetická úprava (CRISPR): CRISPR-Cas9 je revoluční technologie umožňující cílené úpravy genetické informace. Tato technika může být využita nejen k léčbě některých geneticky podmíněných onemocnění, ale také k odstranění určitých genetických predispozic k chorobám.